
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 22.86 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 2.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 3.19786 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Green |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 9 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Header, Pin, Plug |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | PBT |
| Contact Style | Pin |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Housing Color | Green |
| Contact Mating Length | 6.7056 mm |
| Keyed | No |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| Plating Thickness | 2 µm |
| Contact Gender | Male |
| High Temperature Housing | No |
| Mating Post Length | 6.7 mm |
| Contact Shape | Square |
| High Speed Serial Data Connector | No |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 3116
Distributors
pcbx
Unit Price$1.35164
Ext.Price$1.35164
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.35164 | $1.35164 |
| 10 | $1.18237 | $11.82370 |
| 25 | $0.64462 | $16.11550 |
| 50 | $0.63071 | $31.53550 |
| 100 | $0.61710 | $61.71000 |
| 300 | $0.60379 | $181.13700 |
| 500 | $0.59076 | $295.38000 |
| 1000 | $0.58477 | $584.77000 |
